Polipy na żołądku – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Polip żołądka jest łagodną guzowatą wyroślą na jego błonie śluzowej, w większości przypadków jest jest bezobjawowy i wykrywany przypadkowo podczas endoskopii. Nie stwierdzono zależności występowania tej zmiany z uwzględnieniem przewagi dla jednej płci. Znacznie wyższa częstotliwość wykrywania polipów występuje po 40 roku życia. Polipy w żołądku u dzieci są bardzo rzadkie i często są objawem wad wrodzonych na przykład gruczolakowatości. Wyrośle zwykle mają rozmiar od 15 do 60 mm.
Polipy na żołądku: co to znaczy?
Aby lepiej zrozumieć cechy polipowatości, należy powiedzieć kilka słów o strukturze żołądka. Jest to workowate rozszerzenie rury przewodu pokarmowego, ściana żołądka składa się z 3 warstw: wewnętrzna, środkowa błona śluzowa oraz dno żołądka.
- Według lokalizacji. Polipy żołądka najczęściej powstają w odźwiernikowym obszarze żołądka. W pozostałej części polipy żołądka są dość rzadkie.
- Według ilości. Polipy w żołądku mogą być pojedyncze lub wielokrotne, i oba typy występują z tą samą częstotliwością. Kiedy jest dużo polipów i pokrywają one prawie całą powierzchnię błony śluzowej, mówi się o rozlanej polipowatości żołądka.
- Według wielkości. Rozmiar polipów, określa endoskopia lub badanie ultradźwiękowe. Im większy rozmiar, tym bardziej prawdopodobne są objawy chorobowe i przekształcenie polipa w guza złośliwego.
Polipy w żołądku – struktura morfologiczna
- Gruczolakowaty polip w żołądku jest łagodnym guzem, który jest proliferacją tkanki gruczołowej. W zależności od dominujących struktur w składzie nowotworu rozróżnia się kilka typów polipa hyperplastycznego żołądka (gruczołowego): rurkowate, brodawkowate, mieszane.
- Polip hiperplastyczny żołądka to proliferacja nabłonka, który jest uważany za łagodny nowotwór. Ten typ jest znacznie bardziej powszechny (około 16 razy) i ma bardziej korzystne rokowanie. Nigdy nie zmienia się w raka, w przeciwieństwie do polipów hyperplastycznych (gruczolakowatych).
Polipy na żołądku – przyczyny
Istnieje genetyczna predyspozycja do pojawienia się polipów w żołądku, w tym przypadku są one często wykrywane nie tylko w żołądku, ale także w jelicie grubym. Pojawienie się polipów jest zwykle związane z ekspozycją na różne czynniki, które podrażniają błonę śluzową żołądka lub naruszają jego integralność. Prowadzi to do stymulacji podziału komórek nabłonkowych, w wyniku, czego tkanka rozszerza się i pojawiają się nowe wzrosty – polipy.
Możliwe przyczyny polipów w żołądku:
- Cechy diety – spożywanie pokarmów, które podrażniają błonę śluzową żołądka.
- Zakażenie bakterią Helicobacterpylori, powoduje zapalenie błony śluzowej żołądka i prowadzi do zapalenia żołądka i wrzodu żołądka.
- Przewlekłe choroby żołądka bez właściwego leczenia (zapalenie żołądka, wrzody żołądka).
- Refluks żołądkowo-dwunastniczy – wrzucanie zawartości dwunastnicy do żołądka z powodu słabości odźwiernika.
- Długotrwałe stosowanie niektórych leków.
Polipy żołądka: objawy
Niewielkie rozmiary, niewiele polipów zwykle nie powoduje żadnych objawów, ale im stają się większe i liczniejsze, tym większe prawdopodobieństwo różnych problemów.
Polipy żołądka objawy wywołują takie jak:
- Duże polipy utrudniają przejście pokarmu, co może powodować uczucie ciężkości w żołądku, ból w nadbrzuszu, odbijanie, zgagę, nudności, a w niektórych przypadkach nawet wymioty.
- Stopniowo niestrawność prowadzi do zmniejszenia apetytu.
- Zmiana sposobu odżywiania i trawienia ogólnie prowadzi do zmniejszenia masy ciała, osłabienia (szybkiej męczliwości, osłabienia, słabej odporności na infekcje).
- Zmiany w wypróżnieniach, wzdęcia.
Jedzenie może uszkodzić polipy, powodując krwawienie. Objawem krwawienia z żołądka jest czarna krew w stolcu. Krwawienie jest przewlekłe i dlatego prowadzi do zmniejszenia stężenia hemoglobiny we krwi (niedokrwistość po krwotoku). Tak, więc polipy w żołądku występują głównie, jako reakcja organizmu na przebieg procesów zapalnych lub na obecność innych zaburzeń w błonach śluzowych żołądka.
Polipy na żołądku – zmiany onkologiczne
Zewnętrznie takie formacje przypominają kształt jagód lub małych grzybów, mogą być na „nodze” lub bez niej, pojedyncze i wielokrotne. W rzeczywistości polip na żołądku jest łagodnym guzem struktury gruczołowej, który może niezauważalnie przekształcić się w złośliwy. Aby jednak przewidzieć i wykryć moment takiego przejścia, należy wiedzieć, z jakiej tkanki składa się guz.
Według statystyk polipy hyperplastyczne (gruczolakowate) w 10–15% przypadków przekształcają się w raka żołądka. Zazwyczaj są one początkiem zmian nowotworowych. Mogą również sugerować zwiększone ryzyko raka w jelitach lub w innych częściach ciała. Gastrolog najprawdopodobniej zleci przeprowadzenie dodatkowych badań w celu prawidłowego zdiagnozowania i leczenia choroby. Ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na raka wszystkie polipy hyperplastyczne żołądka muszą zostać usunięte. Odbywa się to zwykle za pomocą endoskopu. Lekarz może zalecić operację chirurgiczną, jeśli istnieje wiele takich polipów i jeśli nowotwór zaczął się rozprzestrzeniać.
Możliwe powikłania polipów w żołądku
Możliwym powikłaniem jest nowotwór złośliwy, który w niektórych przypadkach występuje przy polipach gruczolakowatych.
Diagnostyka polipów w żołądku
Wykrywanie obecności polipów w żołądku jest możliwe tylko za pomocą metod badań obrazowych, które obejmują:
- Badanie endoskopowe, daje możliwość zbadania jamy żołądka od wewnątrz. Podczas wykonywania gastroskopii specjalista może nie tylko zobaczyć polipy, ale także wykonać biopsję tzn. pobrać część tkanki do badania. Badanie endoskopowe może być nie tylko diagnostyczne, ale także terapeutyczne, gdy polipy na żołądku są całkowicie usuwane.
- Biopsja polipa żołądka jest niezbędna do oceny morfologii formacji, wykluczenia procesu onkologicznego i przeprowadzenia diagnostyki różnicowej z innymi stanami patologicznymi.
- Badanie rentgenowskie z wprowadzeniem kontrastu pozwala zobaczyć obecności defektów w wypełnieniu żołądka, nieregularności ściany spowodowane polipami.
Po wykryciu polipów wymagane jest pełne badanie żołądka, aby określić współwystępowanie, które może być przyczyną pojawienia się polipów ( zapalenie żołądka, zakażenie Helicobacter pylori, refluks dwunastnicy).
Jak leczyć polipy żołądka?
Leczenie polipów żołądka może być zachowawcze i chirurgiczne. O tym czy polip powinien zostać usunięty, decyduje zazwyczaj gastroenterolog, na podstawie wielkości polipa i objawów klinicznych. Usuwanie polipów z żołądka jest wskazane ze względu na ich duży rozmiar, z wyraźnymi objawami, które obniżają, jakość życia i powodują, że jest on cięższy w przypadku współistniejących chorób żołądka. Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia polipów, a czasem resekcji części lub całego żołądka, jest złośliwość polipów, a także inne powikłania (krwawienie, uwięzienie), gdy polip w żołądku jest za duży i ma szeroką nogę.
W większości przypadków usunięcie polipów z żołądka odbywa się endoskopowo przez wycięcie lub elektrokoagulację. Jeśli polipy są duże, mają szeroką podstawę, wymagana jest poważniejsza interwencja. Okres gojenia po zabiegu chirurgicznym trwa około 2 miesięcy, a po 3 miesiącach gastrolog zaleca kontrolę endoskopową w celu oceny skuteczności operacji.
Jeśli zostaną wykryte nowe wzrosty wykonywana jest druga operacja. W przypadku małych polipów hiperplastycznych zalecana jest obserwacja z okresowymi badaniami przesiewowymi, aby oszacować rozmiar i liczbę polipów na żołądku. Jeśli proces nie postępuje, nie przeprowadza się leczenia polipowatości żołądka. W obecności chorób żołądka gastrolog zaleci ich leczenie, co zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się i wzrostu polipów. Istnieje wiele przepisów na leczenie polipów żołądka środkami ludowymi, z których większość zawiera glistnik i kalinę, a także propolis i miód, jako główne składniki.