Na co może wskazywać wyciek z ucha?
Wyciek z ucha może przybierać różne formy w zależności od choroby, która przyczyniła się do takiego stanu. Może on pochodzić z kanału słuchowego zewnętrznego bądź też z ucha środkowego. Występowanie wydzieliny z ucha nie powinno być bagatelizowane. Odpowiednie leczenie pozwala na szybkie wyleczenie chorego.
Czy wyciek z ucha świadczy o chorobie uszu?
Wydzielina z ucha to płynna substancja, która wydostaje się z przewodu słuchowego zewnętrznego. Gdy dojdzie do uszkodzenia błony bębenkowej, wówczas można mówić o wycieku z ucha środkowego.
Wyróżnia się ucho wewnętrzne, zewnętrzne oraz środkowe. Zewnętrzne oddzielone jest od środkowego za pomocą cienkiej błony, która określana jest mianem błony bębenkowej. Na skutek urazu albo zapalenia ucha powodującego perforację błony bębenkowej dochodzi do połączenia określonych odcinków. Wówczas wydzielina z ucha najprawdopodobniej pochodzi z ucha środkowego.
W zależności od choroby mogą także pojawić się inne rodzaje wydzieliny z ucha. Pomoc lekarza jest niezbędna w przypadku wystąpienia żółtej wydzieliny z ucha. Niebezpieczny jest także śluzowy wysięk z ucha, krew z ucha, brązowa wydzielina z ucha, a także biała wydzielina z ucha. Konsultacja lekarska jest niezbędna, gdy wskazany problem utrzymuje się przez kilka dni i dodatkowo pojawia się gorączka, a także stępienie słuchu.
Jaka jest barwa i jak wygląda wydzielina z ucha?
Najpopularniejszym rodzajem wycieku z ucha jest woskowina. Jest ona najmniej groźna. Spowodowana jest nieprawidłową pielęgnacją uszu lub nadmierną produkcją wosku w przewodzie słuchowym. Wyższa temperatura na przykład przy korzystaniu z sauny może doprowadzić do zmiękczenia woskowiny i wypłynięcia na zewnątrz.
Krew z ucha pojawia się w sytuacji nieodpowiedniej higieny przewodów słuchowych. Do takiego objawu dochodzi na skutek wykorzystywania patyczków do uszu, wkładania długopisu do zewnętrznego przewodu słuchowego bądź też przez zadrapanie paznokciem. Krwawienie może wystąpić u osób, które doświadczyły urazów głowy, uszkodzenia błony bębenkowej, a ponadto u pacjentów cierpiących na nowotwory mózgu.
Ropa z ucha powstaje w wyniku zakażenia bakteryjnego. Stan zapalny może być obecny zarówno w uchu zewnętrznym, jaki i środkowym. Niejednokrotnie w tej sytuacji może dojść do perforacji błony bębenkowej.
Surowiczy wyciek z ucha ma miejsce u osób, które dotknięte są chorobami alergicznymi bądź chorobami dermatologicznymi przewodu słuchowego, na przykład w przypadku usznej formy półpaśca bądź wyprysku przewodu słuchowego. Najczęściej wydzielina ta ma kolor białawo-żółty.
Śluzowa wydzielina jest wynikiem toczącego się w uchu stanu zapalnego. Bardzo często powstaje w wyniku zaniedbań. Zalegająca wydzielina może przyczynić się do perforacji błony bębenkowej. Co więcej, śluzowy wyciek z ucha może powstać w wyniku uszkodzenia błony bębenkowej na skutek gwałtownej zmiany ciśnienia. Obecny jest w formie gęstej białawej wydzieliny.
Czy wyciek z ucha jest symptomem zapalenia ucha?
Najczęściej występują następujące choroby uszu:
- zapalenie ucha zewnętrznego,
- zapalenie ucha środkowego (wysiękowe zapalenie ucha) – może mieć postać ostrą, podostrą albo przewlekłą.
Wysięk z ucha zewnętrznego jest rezultatem infekcji bakteryjnej, grzybiczej albo wirusowej. Co więcej, mogą to być również mikrouszkodzenia nabłonka przewodu słuchowego. Taka sytuacja pojawia się wówczas, gdy do pielęgnacji uszu wykorzystywane są patyczki higieniczne. Niekorzystne działanie ma także wkładanie słuchawek do uszu oraz u ludzi, którzy dużo czasu spędzają w wodzie, tak zwane ucho pływaka.
W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego pojawia się gorączka bądź stan podgorączkowy. Podczas żucia nasilają się bóle ucha oraz głowy. Zauważyć można również upośledzenie słuchu oraz występowanie wydzieliny.
Schorzeniem ucha środkowego jest wysiękowe zapalenie ucha. Przy tej chorobie na początku dochodzi do zbierania się płynu w jamie bębenkowej. Zalegająca wydzielina może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej. W dalszej kolejności może ona wydostać się na zewnątrz.
Wyróżnia się trzy postaci wysiękowego zapalenia ucha:
- ostre zapalenie ucha środkowego, które trwa do 10 dni,
- podostre zapalenie, które obecne jest dłużej niż 10 dni, jednakże krócej niż miesiące.
- przewlekłe zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem trwającym dłużej niż 3 miesiące.
Wyciek z ucha u dziecka
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem, które dotyka dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat. W przypadku dziecka główną przyczyną choroby jest obecność wydzieliny z uszu.
Podkreślić należy fakt, że dzieci mają trochę w inny sposób ukształtowaną twarzoczaszkę niż dorośli. Działaniem prowadzącym do zapalenia ucha środkowego u dziecka to obecność niedrożności trąbki słuchowej. Przerost migdałka gardłowego albo migdałków podniebiennych może doprowadzić do zatkania trąbki słuchowej.
Inny powód wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dziecka to skrzywiona przegroda, mukowiscydoza, astma oskrzelowa, infekcje górnych dróg oddechowych alergie, a także refluks żołądkowo – jelitowy.
Istotną kwestią jest to, że podczas zabawy małe dzieci mogą wkładać do uszu różne przedmioty. Takie działanie może dać rezultat w postaci uszkodzenia przewodu słuchowego, a także powstania krwi w uchu. Uszkodzona lokalizacja zamieszkiwana jest przez drobnoustroje. Może to doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego ucha zewnętrznego.
Badania wykonywane przy wycieku z ucha
W przypadku wycieku z ucha można przeprowadza się następujące badania:
- metoda otoskopowa, a więc wziernikowanie ucha, która pozwala na odnalezienie miejsca, z którego wydobywa się wydzielina. Co więcej, wykorzystanie tej techniki umożliwia przeprowadzenie dokładnej oceny samych struktur ucha, między innymi błony bębenkowej.
- przy podejrzewaniu infekcji bakteryjnej pobiera się próbki wydzieliny, które przekazywane są do analiz mikrobiologicznych,
- można wykonać także ogólne badanie,
- mogą być również zlecone dodatkowe testy, na przykład badania obrazowe głowy. Są one uzasadnione w przypadku podejrzewania, że wyciek krwi z ucha spowodowany został przez uraz głowy.